معرفی کتاب قدرت نرم، مبانی و کارکردها "در اسلام و جمهوری اسلامی ایران"
71 بازدید
تاریخ ارائه : 2/3/2014 9:31:00 AM
موضوع: علوم سیاسی

  نگاهی به کتاب «قدرت نرم؛ مبانی و کارکردها»  

  کتاب ((قدرت نرم و مبانی و کارکردها)) نوشته مهدی جعفری‌پناه روانه بازار نشر شد. 

به گزارش سرویس علمی-فرهنگی خبرگزاری حوزه، در این کتاب طی چهار فصل به مبانی و کارکردهای مفهوم «قدرت نرم» پرداخته شده و به تفصیل مورد تبیین و تحلیل قرارگرفته است که عناوین آن «مفهوم قدرت نرم و مولفه های آن»، «مولفه های قدرت نرم از دیدگاه اسلام»، «مولفه های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی» و «کارکرد مولفه های قدرت نرم در جمهوری اسلامی ایران» است.

در فصل اول کتاب به مفهوم قدرت نرم و مولفه های آن پرداخته شده است.

فصل دوم به مولفه های قدرت نرم از دیدگاه اسلام توجه کرده و این موضوع را با عنایت به منابع دینی و متون آیینی مورد بررسی قرارداده است.

در فصل سوم مولفه های قدرت نرم در نظام جمهوری اسلامی مدنظر و محل تحقیق و تدقیق نویسنده قرارگرفته و بالاخره در فصل نهایی کتاب هم به کارکرد مولفه های قدرت نرم در جمهوری اسلامی ایران توجه شده است.

در فصل دوم کتاب که مفصل ترین و متنوع ترین و مهم ترین بخش کتاب را شامل می شود، ذیل یکی از زیرمجموعه های مولفه های قدرت نرم از دیدگاه اسلام که به موضوع فرهنگ در نگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری اختصاص دارد با نگاهی تبیینی و تحلیلی به این مسئله پرداخته شده است.

این اثر، به بخشهایی از بیانات امام راحل و مقام معظم رهبری در حیطه- قدرت نرم و فرهنگ به عنوان عنصر اصلی این عرصه- می پردازد.

خاستگاه قدرت نرم در اسلام، انواع قدرت نرم در اسلام، جهاد و شهادت، اخلاص، معنویت، ولایت‌پذیری اخلاق سیاسی، عدالت و صداقت از جمله مباحث ارائه شده در بخش دوم می‌باشد.

در بخش سوم نیز نویسنده به مبحثی تحت عنوان مؤلفه‌های قدرت نرم در جمهوری اسلامی ایران پرداخته و وجه تمایز نظام جمهوری اسلامی از دیگر انقلاب‌ها را بیان نموده و به اموری چون قدرت نرم در جمهوری اسلامی ایران پرداخته و فرهنگ، ارزش‌های سیاسی، مطلوب‌های سیاست خارجی را از مؤلفه‌های آن برشمرده است.

نویسنده در فصل چهارم نیز کارکردهای قدرت نرم در جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار داده و ترویج و احیای معنویت‌گرایی، احیای باورها و اعتقادات، نقش و کارکرد ولایت‌پذیری، کارکرد اخلاق و... را در این عرصه بررسی نموده است.

وی در بخش پایانی چنین نتیجه گرفته است که قدرت نرم با مفهوم و تبیین غربی آن با آنچه دین اسلام بر آن تأکید می‌کند متفاوت است.

کتاب «قدرت نرم؛ مبانی و کارکردها» اثر مهدی جعفری پناه را انتشارات عصر جوان در 224 صفحه و به بهای 7200 تومان منتشر نموده است.

علاقمندان برای تهیه این کتاب می توانند با شماره تلفن 02537730037 تماس حاصل نمایند.